8 zaujímavostí a pikantností z histórie Adidas
Kto by nepoznal typické tri prúžky značky Adidas. Športové topánky Adidas Originals jednoznačne patria k tým, ktoré sa významne podieľajú na vytváraní módnych trendov.
Tohtoročné ľahké šedé, lososové alebo kvetové vzdušné tenisky vyvolali všeobecné nadšenie. Táto gigantická značka je spojená s dlhou a zložitou históriou a množstvom zaujímavostí.
Vedeli ste napríklad, že:
- prvú dielňu na výrobu tenisiek pre športovcov si dvadsať ročný Adi Dassler vytvoril v roku 1920 v matkinej práčovni v nemeckom Herzogenaurachu,
- jeho prvé topánky, ktoré ešte vtedy neniesli názov Adidas sa preslávili na olympiáde v Amsterdame v roku 1928. Nemecký súťažiaci v tretrách s váhou 216 gramov vyhral bronz za výkon 10,4 sekúnd na 100 m šprint.
- Adi mal ešte brata Rudolfa, ktorý sa pripojil k jeho podnikaniu a mal na starosti hlavne obchod? Bohužiaľ v dobách vlády Hitlera patril k aktívnym nacistom. Po veľkých sporoch, z časti ideologických sa odtrhol a založil si značku Puma.
- hovorí sa ale, že sa rozišli v skutočnosti kvôli Adiho manželke, s ktorou sa mal Rudolf zapliesť.
- rivalita medzi spoločnosťami Adidas a Puma trvá dodnes. Vo vedení Adidas sú stále Adiho potomkovia, Pumu odkúpili Francúzi.
- aj Adi sa stal členom Hitlerovej strany kvôli čomu ho po vojne vypočúvali. Zachránilo ho to, že v roku 1936 jeho firma darovala černošskému šprintérovi Jessemu Owensovi bežecké tenisky, v ktorých vyhral štyri zlaté medaile na olympiáde v Berlíne. Hitlerovi to kvôli súťažiacemu „neárijskej“ čiernej pleti veľmi vadilo.
- z dielne Adidas vzišli tiež prvé ľahké „kopačky“ tak ako ich poznáme dnes? Skôr sa hrával futbal v topánkach podobným skôr pohorkám
- v „Adidaskách“ vyhral na Olympijských hrách v roku 1952 v Helsinkách aj slávny Emil Zátopek zlatú medailu v behu na 5 km, 10 km a v maratóne.
Komentáre
0 komentárovAby si sa mohol zapojiť do diskusie musíš sa prihlásiť, ak ešte nie si registrovaný/á tak sa registruj tu, ak si registrovaný/á môžeš sa zúčastniť súťaží, hlasovať, predávať veci v bazári.
Bez prihlásenia môžeš komentovať prostredníctvom tvojho facebook konta!