Bratislava je už klasicky zakliata čo sa týka skateparkov. Doteraz v nej nestojí skatepark hodný hlavného mesta republiky. Našťastie je tu zopár mies, kde sa dá príjemne zajazdiť. Jedným z takých je aj Hangair a jeho menší betónový park vedľa haly, alebo počas nepriaznivého počasia aj priamo hala. Teraz sa však Hangair a ľudia okolo neho rozhodli posunúť ďalej.
Plánuje sa nový indoor skatepark. Ak bude žiadosť o dotáciu úspešná, deti do 15 rokov budú jazdiť zdarma.
Ako vznikol projekt skateparku.
Už dlhšie v Hangair uvažovali ako zefektívniť fungovanie. Po viac ako 3 rokoch prevádzky vedia, čo funguje a čo bolo viac snom ako realitou. Prvým momentom bolo obmedzenie 6 osôb na 90 m2 tréningovej plochy. Športové kluby, ktoré počas obmedzení chceli trénovať, potrebovali zrazu oveľa viac priestoru, aby mohli mať normálny tréning aspoň s časťou svojich športovcov. Bohužiaľ najmenej vyťaženým bol kicker. Na začiatkoch spustenia Hangair bol obrovským lákadlom no zaberá skoro tretinu celého Hangair. Preto sa jeden večer v Hangair zišlo pár kamošov a cez noc premenili veľký foampit na novú tréningovú plochu. Zo začiatku bolo prehadzovanie kociek veľká zábava. O 5 ráno už značne menej :)
Počas lock-downu ubudlo aj práce a čím sa predpovede horšili, tým viac uvažovali ako využiť čas, ktorý im to dalo. Do toho prišli dve výzvy. Obe sú na športovú infraštruktúru. Jedna bola z magistrátu mesta Bratislava a druhá z Fondu na podporu športu.
Rýchlo sa rozhodli, že toto môže byť šanca ako dodať ľuďom to, o čo je veľký záujem. Tréningový priestor vhodný pre skateboardy, kolobežky a bmx. Veľkou výhodou sú prevádzkové skúsenosti a už existujúce zázemie. Neviem kde v okolitých štátoch majú vnútorný skatepark s recepciou, barom, šatňami atd. Projekt sa najskôr rozpracoval ako pump-track. Po konzultáciách s Hangair inštruktormi a kamošmi, sa však projekt zmenili na indoor skatepark. Tvorenie bolo náročné, ale aj zábavné. Museli nájsť rovnováhu medzi veľkosťami prekážok a ich účelom na jednotlivé športy. To sa im podarilo.
Prvé návrhy
Ďalším krokom bolo všetko spracovať do projektovej dokumentácie. Tam Hangairisti siahli po overenom. Chalani z Abnormal architecture & design studio spolupracovali aj na interiéri a funkčnosti Hangair pri jeho vzniku. Dodaná im bola vizualizácia prekážok a oni už zariadili zvyšok. Aktuálne sú teda podané dve žiadosti o dotáciu na podporu tohto skateparku. Je to pomerne administratívne komplikovaná záležitosť. Predsa len sa jedná o prostriedky z verejných zdrojov. Kritériá sú nastavené prísne.
Nevieme v akej konkurencii projektov je Hangair, takže držíme palce a veríme, že chalani urobili pre úspech najviac ako sa dalo. Prvá výzva z magistrátu mesta Bratislava na dotáciu bola však neúspešná. Chalani neuspeli v konkurencii iných projektov. Druhá výzva z Fondu na podporu športu by mala byť vyhodnotená v máji. Držíme palce. Neoceniteľnú pomoc pri projekte poskytli Marek Jača, Lukáš Mihalec, Rudo a Braňo zo Sketonu za skate, Palo Hraško za bike a za kolobežku Filip Lupsina. Za čo chalanom patrí vďaka.
My chalanom z Hangair držíme palce, aby s podporou štátu priniesli zase niečo nové. Každé oživenie možnosti jazdiť je nie len v Bratislave vítané.
Zdroj info a foto: Hangair.sk
Komentáre
0 komentárovAby si sa mohol zapojiť do diskusie musíš sa prihlásiť, ak ešte nie si registrovaný/á tak sa registruj tu, ak si registrovaný/á môžeš sa zúčastniť súťaží, hlasovať, predávať veci v bazári.
Bez prihlásenia môžeš komentovať prostredníctvom tvojho facebook konta!